Seminarski i Diplomski Rad

Organizacione postavke tehnologije izrade prdmeta od plemenitih metala zlatara Majdanpek 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 52

KRATKI IZVOD RADA
U ciqu izrade ovog diplomskog rada, imala sam priliku da boravim u pogonu "Nakit", fabrike "Zlatara Majdanpek", pri ~emu sam pratila proizvodni proces izrade nakita (pripremawe legure - legirawe, topqewe, livewe, prosecawe{tancovawe elemenata, spajawe, zavr{nu obradu, me|ufaznu i zavr{nu kontrolu itd.) livenog i {tancovanog nakita. Omogu}eno mi je da sama radim na izradi dva konkretna elementa - privezak "krsti}", u dve razli~ite tehnologije, prosecawem{tancovawem i livewem, a organizacione postavke ovih tehnologija bi}e predmet izrade ovog diplomskog rada.
1.0 UVOD
Organizacione postavke tehnologije izrade predmeta od plemenitih metala ___________________________________________________________________________________________________
1.1 Kratka istorija izrade nakita
" Ni moqac, ni r|a ga ne grizu, a ono nagriza ~oveku razum ". Na osnovu arheolo{kih nalaza, utvr|eno je da je izrada nakita, juvelirstvo, jedan od najstarijih vidova umetni~kog stvarala{tva ~oveka. Pre dvadeset hiqada godina, ~ovek kamenog doba je uo~io lepotu nekih vrsta kamewa. Da lepo kamewe u~ini po~etnom vrstom nakita, on ga je lomio, sekao, brusio i gla~ao.
U daqem razvoju, ~ovek je po~eo da koristi metale za alate, oru`je i za nakit. Najpre su metalni ukrasi, kao i kombinacija kamewa i metala, ra|eni od bakra i zlata, metala kojih je bilo na povr{ini u samorodnom obliku. Kasnije je po~elo da se koristi srebro i ostali metali. Osobine ovih metala uslovile su na~ine izrade nakita. Umetni~ki predmeti od zlata su liveni sa topqivim modelima i u Starom Egiptu u vremenu pre 4000 godina. Zlato je predstavnik grupe plemenitih metala i predstavqa osnovu za proizvodwu zlatnog nakita, a dobija se iz ruda ili minerala drugih metala kao {to su rude bakra, cinka i olova. Za proizvodwu nakita iskqu~ivo se koriste legure zlata tj. me{avine zlata sa drugim metalima od kojih su najzna~ajniji: bakar, srebro, cink, nikl i kadmijum. Legirawem zlata sa drugim metalima pove}ava se wegova tvrdo}a i ~vrsto}a, a tako|e dovodi do promene wegove boje. Svaki od navedenih metala ima poseban uticaj na fizi~ko-hemijsko-mehani~ke karakteristike legure. ^isto zlato se topi na temperaturi od 1063°S, a srebro na 960°S, dok wihova legura ima neku sasvim drugu temperaturu topqewa na kojoj se topqewe zavr{ava.
1.2 Industrija za preradu plemenitih metala Majdanpek
Industrija za preradu Majdanpek je dru{tvo sa ograni~enom odgovorno{}u koje pripada "RTB-Grupi". Ona je deo poslovne Grupe RTB Bor sa izvr{nom podelom rada i utvr|enim funkcijama Grupe u skladu sa ugovorom o organizovawu, Statutom RTB-a Bor i Statutom IPM-a. U ciqu {to efikasnijeg obavqawa poslova iz svoje delatnosti IPM je obrazovala slede}e unutra{we oblike organizovawa kao delove procesa rada:
2
Organizacione postavke tehnologije izrade predmeta od plemenitih metala ___________________________________________________________________________________________________

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!